Search results

Refine results by

Year level
Resource type
Learning area

Refine by topic

Main topic Specific topic Related topic
Listed under:  Economics and business  >  Marketing  >  Pricing
Interactive resource

School canteen: two traders: level 2

Buy supplies online for a school canteen. Purchase given amounts of items such as bottles of water and cheese sticks. For each item on the shopping list, check the prices and package sizes of two traders. In this level, perform slightly harder calculations to select the cheaper deal for each item. Compare the total cost ...

Interactive resource

Muffin bakery: price and volume

Run a shop which bakes muffins. Investigate the fixed costs and variable costs involved in production. Look at how gross profit and net profit are calculated. Examine the effects of unsold stock on profit. Maximise profit by working out the best combination of production volume and price. Look closely at sales figures and ...

Assessment resource

Party time: assessment

Assess your ability to fulfil a shopping list for a class party, with a view to budgeting. Buy enough lemonade, cupcakes and party hats for 32 people at the cheapest price, given minimum requirements. Calculate the cheapest unit price for the three items and the quantity of each required, considering the special discounts ...

Video

Prices and the People, 1948: Costs and profits - how price grows

This black-and-white clip consists mostly of a series of cartoons and a handwritten table that illustrate how the profit margin added on by manufacturers, then by wholesalers and finally by retailers inflates the cost of goods. The narrator says that price controls would protect people from this 'daylight robbery' and suggests ...

Moving Image

Super Cyril's circus supplies

Do you know how to draw up a budget? Find out how it's done. In our example our host is throwing a circus party and has $100 to spend. See how he plans to spend the money. Throw in a few discounts of 10% and 50% and look what he can afford. Does he mange to stick to his budget?

Interactive resource

Department store: food counter

Go shopping for food in a Chinese department store. Notice there is a huge range of products and packaging types. Get exactly what you need by choosing the food counter and interacting with store assistants. Find items such as mooncakes, green tea and apple juice. Use measure words such as 'ping' when purchasing a bottle. ...

Interactive resource

Department store: electrical goods counter

Go shopping for electrical goods in a Chinese department store. Notice there is a huge range of products and packaging types. Get exactly what you need by choosing the electrical goods counter and interacting with store assistants. Find items such as a portable CD player, a DVD player and a washing machine. Use measure ...

Interactive resource

Department store: medicine counter

Go shopping for medicine in a Chinese department store. Notice there is a huge range of products and packaging types. Get exactly what you need by choosing the medicine counter and interacting with store assistants. Find items such as tiger balm, aspirin and eyedrops. Use measure words such as 'ping' when purchasing a bottle ...

Interactive resource

Department store: clothes and shoes counter

Go shopping for clothes and shoes in a Chinese department store. Notice there is a huge range of products and packaging types. Get exactly what you need by choosing the shoes counter and interacting with store assistants. Find items such as kung fu shoes and a pair of jeans. Use measure words such as 'shuang' when purchasing ...

Interactive resource

Department store: arts and crafts counter

Go shopping for arts and crafts in a Chinese department store. Notice there is a huge range of products and packaging types. Get exactly what you need by choosing the arts and crafts counter and interacting with store assistants. Find items such as a 'good luck' jade carving, cloisonné vases and a traditional horse-shaped ...

Interactive resource

School canteen: best buy: level 1

Buy supplies online for a school canteen. Purchase given amounts of items such as bottles of orange juice and boxes of sultanas. Notice that the unit prices are different for packs of different sizes. Perform basic calculations to work out how many packs you will need, and which available pack size will be the cheapest. ...

Interactive resource

School canteen: two traders: level 1

Buy supplies online for a school canteen. Purchase given amounts of items such as bottles of orange juice and cheese sticks. For each item on the shopping list, check the prices and package sizes of two traders. Perform basic calculations to select the cheaper deal for each item. Compare the total cost of the items from ...

Interactive resource

School canteen: best buy: level 2

Buy supplies online for a school canteen. Purchase given amounts of items such as bottles of orange juice and boxes of sultanas. Notice that the unit prices are different for packs of different sizes. In this level, perform slightly harder calculations to work out how many packs you will need, and which available pack size ...

Interactive resource

School canteen: estimate and check: level 2

Buy supplies online for a school canteen. Purchase given amounts of items such as bottles of orange juice and sesame bars. Notice that unit prices vary depending on the multiples in which items are sold. Look at the shopping list and check the prices and package sizes from the price catalogues of two traders. Estimate which ...

Tablet friendly (Interactive resource)

Fish market: explore trading

Buy and sell fish in trading markets in a range of Australian and New Zealand cities. Compare market prices, supply and demand. Explore a range of traders to find the best deals and open up new markets. Find a rare fish. Maximise your profit and reputation as a smart trader. This learning object is the first in a series ...

Interactive resource

Points of origin: budget mountain bike

Buy parts to assemble a mountain bike. Check wholesale prices in a range of countries. Identify the cheapest parts. Trace the national origins of raw materials. For example, a bike frame manufactured in China is made from steel (USA) and paint (Turkey). Work out the total cost of the parts. Notice that retail prices include ...

Interactive resource

Points of origin: budget outfit

Buy items of clothing to assemble an outfit. Check wholesale prices in a range of countries. Identify the cheapest items of clothing. Trace the national origins of raw materials. For example, a T-shirt manufactured in Indonesia is made from polyester and cotton (India) and rubber (China). Work out the total cost of the ...

Interactive resource

Points of origin: budget hamper

Buy food to assemble a hamper. Check wholesale prices in a range of countries. Identify the cheapest food items. Trace the origins of a range of foods. For example, tomatoes canned in Spain originally came from Peru. Work out the total cost of the food items. Notice that retail prices include a profit margin. This learning ...

Interactive resource

Points of origin: quality mountain bike

Buy parts to assemble a mountain bike. Check wholesale prices in a range of countries. Identify the best quality parts. Trace the national origins of raw materials. For example, a bike frame manufactured in China is made from steel (USA) and paint (Turkey). Work out the total cost of the parts. Notice that retail prices ...

Interactive resource

Points of origin: my mountain bike

Buy parts to assemble a mountain bike. Check features and wholesale prices in a range of countries. Identify parts that you like. Trace the national origins of raw materials. For example, a bike seat manufactured in Italy is made from foam (Poland), vinyl (Mexico) and steel (USA). Work out the total cost of the parts. Notice ...